Kdo nikdy nenavštívil České Budějovice a zná je jen z vyprávění nebo z turistických prospektů, map a webových portálů, spatří pár fotek Černé věže, náměstí Přemysla Otakara II., případně soutok Malše s Vltavou, který také často bývá tématem pro amatérské i profesionální fotografy, a spolu s krytým bazénem na Sokolském ostrově je toto téma brzy vyčerpáno. Doplní jej zmínka o některých vyhlášených čajovnách, restauracích, cukrárnách nebo obchodech se suvenýry, a máte pak pocit, že jde o docela běžnou městskou památkovou rezervaci, která sice stojí za zmínku, ale nijak nevyčnívá z řady. A důvod navštívit jihočeskou metropoli, nebo dokonce zajistit ubytování České Budějovice a okolí https://www.penzionurudolfa.cz/, pak postrádá tu zásadní motivaci.

Sokolský ostrov České Budějovice

Rádi bychom to napravili alespoň několika řádky textu, který by vás mohl nasměrovat k rozhodnutí, prozkoumat tento region více do hloubky. Českobudějovicko totiž není jen historické městské jádro, ale i Blanský les, Vltava se svými půvabnými meandry a vyhlídková místa, z jejichž návštěvy se lidem doslova tají dech.

soutok Malše s Vltavou

Dlouhý vrch – severovýchodně od městského centra se nachází městská část Rudolfov a Hlincova Hora. Nedaleko odtud lze vystoupat na vrchol Dlouhého vrchu, který je zároveň stanovištěm pro paragliding. Máte tu přímo jako na dlani celé město i s Blanským lesem na horizontu, z něhož hrdě ční vzhůru nejvyšší hora Kleť, známá dominanta tamního prostředí, bez níž by České Budějovice nebyly Českými Budějovicemi.

Kleť – zaparkujte auto nad Krásetínem a vydejte se na vrchol Kleti sedačkovou lanovkou. Vyberte si ale slunečné počasí, abyste z pohledu z rozhledny také něco měli. Blanský les již učaroval mnohým z nás, tak proč by neměl učarovat i vám?

Třísov – o části obce Třísov s názvem „Nad vsí“ málokdo ví. Přesto je odtud výhled do krajiny tak podmanivý, že vám možná vyhrknou slzy z očí. Nevěříte? Tak si to ověřte pokusem.