Chystáte oslavu narozenin nebo jen příjemné posezení s přáteli v obýváku, protože jste se dlouho neviděli a chcete si tu užít báječnou atmosféru? Obývací pokoje jsou obvykle jediným vhodným prostředím pro podobné akce, pokud nemáme na mysli za vhodného počasí a roční doby exteriér zahradní pergoly, altánu či terasy. Uspořádat tedy oslavu tak, že pokládáme na konferenční stolek obložené chlebíčky, sladké zákusky a nádoby s tekutinami je zcela obvyklé a přirozené, ovšem jsou jisté situace, kdy je výhodnější stolek a sedací soupravu odsunout a oslavu koncipovat přímo na podlaze.

hra na koberci

V tomto směru bychom se mohli inspirovat prostředím čajoven nebo příbytky v Japonsku, kde bývá zvykem přijímat hosty v podřepu, a kde se stoluje v podstatě na koberci. Vystačíte tu jen s nízkým stolkem a někdy ani ten není nutností a brzy zjistíte, že koberec je dostatečně prostorný, je tu víc místa pro změnu polohy posezení, můžete si tu třeba i lehnout a hlavně jste všichni na dosah ruky, jste si tu blíž, a atmosféra tu bývá více intimnější. A čím blíže si lidé jsou, tím lépe vyzařují a přijímají energii ze svého okolí.

posezení na koberci

Koberec také velmi často využívají děti k hraní a někteří lidé tu tráví dlouhé hodiny při práci na počítači nebo při jiné tvořivé činnosti, například v souvislosti s mapovými podklady, textilními střihy pro šití, výkresovou dokumentací pro různé projekty bytového architekta atd. Toto vše se ale může odehrát pod jednou podmínkou – je-li koberec čistý. Na zašpiněném a zapáchajícím koberci vás to nebude lákat posedět, a možná že ani procházet.

Udržet koberec v čistotě ovšem není tak jednoduché, obyčejný vysavač to nezvládne, protože si poradí jen se zlomkem prachových částic a různých žmolků. Musíte na něj nasadit silnější stroj, nejlépe na mokrý způsob, který důkladně prohněte vlákna čisticím roztokem a následně veškerou špínu odsaje. Toto například dovede v rámci čištění koberců v Praze systém Rotovac.