Pořídíme dětem dřevěné pískoviště s krytem“, napadne vás myšlenka ještě před tím, než s ní přijde někdo jiný z rodiny. Proč ne, vždyť je to senzační zábava, která byla dostupná už i nám a našim rodičům a prarodičům. Všichni jsme si hráli na písku, a kdo to nikdy nezakusil, neví, o co přichází. Při hře na písku působí více vlivů a mohli bychom si je tu v krátkosti shrnout:

Slunce nad hlavou – při hře na písku pochytáte dostatek vitamínu D ze sluníčka, stačí se vhodně obléknout.

Uzemnění – máte-li možnost, dopřejte dětem i sobě pobyt na pískovišti naboso. Skrze bosá chodidla se lépe uzemníte a zklidníte svou mysl. Je to pak i lepší antistres.

děti na pískovišti

Žádná digitalizace – nepropadejte digitalizaci, protože se vše odehrává kdesi na serverech, a o jejich správě nemáte většinou žádné informace. Jakákoli data mohou být zneužitelná, ať se kdokoli tváří, že ne. Virtuální svět není hmatatelný a je přece něco úplně jiného držet v ruce papírovou knihu, než číst tu elektronickou. To samé platí i o písku – nač jej jen sledovat na obrázku, když jej můžete nabírat do dlaní?

hra na písku

Proč je na pískovišti nutný kryt

Zakrývání pískoviště krytem má více významů a zřejmě vás napadne ten nejvíce obvyklý, a tím je prach a nečistoty v podobě spadaného listí, kousků trav, odlomených větviček keřů a stromů při silnějším větru atp. Jistě máte pravdu, protože to vše je organický materiál, který na pískovišti nemá co dělat, a dětem tam bude při hře zbytečně překážet. Na jednu důležitou věc jsme ale zapomněli – na volně pobíhající zvířata, zejména kočky, kuny a ptactvo. Co dovedou ptáci v krmítku nadrobit za paseku svými výkaly, to ví každý, kdo krmítko pro ptáky někdy měl. A že si kočky udělají z pískoviště perfektní toaletu, to zas odhadne ten, kdo má doma kočky a pravidelně jim čistí jejich záchodek.

Proč tedy dávat příležitost kočkám a ptákům, aby tu káleli do písku, s nímž si pak děti hrají? Nejen, že je to nehygienické, ale zejména nechutné, brát do rukou zapáchající výkaly a mít je třeba i nalepené na oblečení.