O tom, že internet nemusí být zcela bezpečným místem, není sporu. Zároveň je ovšem pravdou, že se bez něj již neobejdeme. Chtělo by se tedy říci, že bychom před ním měli ochránit alespoň naše děti, to však také není dost dobře možné, zvláště pokud jsou již ve školním věku. I na základních školách totiž již učitelé často požadují, aby si děti vyhledávaly informace k úkolům právě zde, případně zde sledovali své známky. Je tedy jasné, že úplně ochránit jej před ním nelze. Proto je vhodné je alespoň varovat před nebezpečím, které na ně číhá. Na co je ale upozornit?

 

V první řadě je to fakt, že poučka o nemluvení s cizími lidmi platí i zde, především pak na sociálních sítích. I v komentářích se však najdou lidé, kteří nemají zrovna dobré úmysly. Děti by zde tedy neměly navazovat vůbec žádný kontakt, a to s nikým. O sdělování soukromých informací, ať už přímo konkrétnímu člověku nebo jen v komentáři, nemluvě.

 

internet nemusí být zcela bezpečný

 

Vhodné je také zmínit se o podvodných e-mailech. Je pravděpodobné, že naše dítě bude pro svou práci potřebovat také vlastní e-mailovou adresu. A na tu mu budou chodit, jako na kteroukoliv jinou, nejrůznější podvodné zprávy. Je tedy dobré jej před nimi varovat s tím, že pokud něco zní až příliš dobře, pak to nejspíš není pravda.

 

Pak je tu také stahování souborů. Je pravděpodobné, že si bude chtít nebo potřebovat něco stáhnout, ať už se bude jednat o něco pro školu nebo zkrátka bude chtít to udělat samo. Zde je však nutné používat pouze důvěryhodné zdroje, neboť právě stahování je nejsnazší cesta, kterou se virus může dostat do počítače.

 

děti jsou zvláště zranitelné

 

Samozřejmostí také je, že budeme, zvláště u těch mladších dětí, monitorovat jejich internetovou aktivitu. V tomto věku totiž ještě samy nedovedou rozeznat, co je ještě bezpečné a co nikoliv. Proto je musíme v tomto ohledu ochránit my. A kdo ví, možná se ze společné aktivity může stát příjemné trávení volného času.