Říká vám něco jméno Ruda Pivrnec? Je to kreslená postavička kreslíře Petra Urbana, a možná, že jeho vtipy dobře znáte a třeba mátě některé z nich v podobě brožovaných knih či kalendářů v zásuvce psacího stolu. Petr Urban se narodil a stále žije ve Smržovce, v Jizerských horách, kde také závodil na saních a dokonce reprezentoval Československo na olympiádě v Albertville v roce 1992.

traktor s pluhem

V jednom ze svých kreslených vtipů, a možná i ve více vtipech, se Ruda Pivrnec vyjadřuje v tom smyslu, že „pluhuje“. Pluhování je slangový výraz pro čištění silnic od nánosů sněhu, a zejména v horách, v tomto případě v těch Jizerských, to bývá běžná činnost rok co rok. K pluhování potřebujete výkonný stroj, tedy traktor s radlicí, a k němu pak traktorové sněhové řetězy.

Ruda Pivrnec nebo Petr Urban pluhují ve Smržovce

Jaké je pluhování ve Smržovce, na to se Petra Urbana zřejmě můžete zeptat, ovšem ptát se jej, zda někdy využíval v horském terénu sněhové řetězy, by asi bylo házením hrachu na zeď. Bez řetězů ani ránu! Je to jedna z nejvíce nepostradatelných pomůcek v horách, ale i v nížinách, pokud vás tu zastihne sněhová kalamita, a vy se musíte vyškrabat na kopec. Pravda, sněhové řetězy na traktor nebudou potřebovat zemědělci, kteří na podzim sklízí brambory, ale pro to pluhování budou vysloveně nutné. Pluhování však není jediný důvod, proč je tam mít. V horách se stává, že se někdy někde octne v příkopu osobní auto, zatarasí cestu ostatním, a je třeba jej vyprostit ze závěje. A kdo jiný to udělá, než traktor se sněhovými řetězy?

Možná, že v kabině traktoru bude sedět Petr Urban, až právě vy nebo někdo z vašich blízkých zůstane v Albrechticích, v Tanvaldu, v Desné, v Jiřetíně pod Bukovou nebo v Maxově viset v nepřehledné zatáčce, anebo že by v té kabině seděl Ruda Pivrnec? Ať už tam sedí, kdo chce, buďte vděční, že tam je, že vám pomůže, a že také má na traktoru ty sněhové řetězy, protože bez nich by to skutečně asi nešlo.